System MES – dlaczego tak chętnie wykorzystuje się go w zakładach produkcyjnych?

Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań do firm jest w tych czasach niemalże koniecznością. W przeciwnym razie ciężko jest liczyć na rozwój działalności i bycie konkurencyjnym na rynku. Żyjemy w dobie cyfryzacji, gdzie każdy krok w stronę nowszej technologii prowadzi do wzrostu wydajności całego przedsiębiorstwa. Szczególne znaczenie ma to na produkcji, gdzie sporządzane harmonogramy muszą każdego miesiąca sprostać ilości zleceń i zamówień dokonywanych przez klientów.

Dlatego tez, w celu nawiązania lepszej współpracy pomiędzy ludźmi i maszynami na zakładzie, powstał system MES, na który decyduje się obecnie coraz większa liczba przedsiębiorców. Za co odpowiada takie oprogramowanie i dlaczego warto zintegrować je z posiadanym przez większość firm ERP? O tym postaramy się opowiedzieć poniżej.

Czym jest system MES?

Z pewnością wielu przedsiębiorców o nim słyszało, jednak wciąż niewielki procent zdecydował się na wdrożenie go do swojej firmy. Na rynkach zachodnich takie rozwiązanie stało się już praktycznie codziennością, a tamtejsi właściciele firm cieszą się zwiększoną efektywnością pracy. Skrót MES pochodzi od angielskich słów Manufacturing Execution System i w najprostszym tłumaczeniu może oznaczać program do zarządzania produkcją.

system MES

Ma on naprawdę odpowiedzialne zadanie i ciężko zastąpić go pracą ludzi. To właśnie do jego zadań należy stały monitoring i kontrola wydajności pracy na hali. Na bieżąco zbiera on informacje zarówno od pracowników, jak i przy użyciu elementów automatyki z maszyn produkcyjnych. Na tej podstawie tworzy harmonogramy i raporty, świadczące o postępach produkcji i o ogólnej wydajności pracy. Śmiało można powiedzieć, że pomaga również pracownikom. Zawsze wiedzą oni, co w danym momencie jest ich obowiązkiem, a to eliminuje niepotrzebne zamieszanie i brak rozdysponowania pracy.

Zadania wykonywane przez MES

Jeśli chodzi o MES system ten może przede wszystkim zapobiec pojawianiu się przestojów. Oprogramowanie firmy Quantum Qguar jest w stanie praktycznie bez przerwy analizować i zdawać raporty dotyczące stanu wszystkich elementów zakładu. Informuje odpowiednich pracowników o  braku zasobów i półproduktów potrzebnych do pracy. Dodatkowo, na bieżąco monitoruje stan urządzeń na linii produkcyjnej, przez co jest w stanie wcześniej wykryć potencjalną awarię sprzętową. Nawet minimalne odchylenie od planu realizacji zostaje przez system zarządzania produkcją udokumentowane i zaraportowane. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kontrola jakości – każdy wyrób posiadający jakąkolwiek wadliwość zostaje natychmiast zauważony, a oprogramowanie szczególnie dba o dokładne wykorzystanie półproduktów bez marnowania materiału.

Integracja z ERP – dlaczego warto?

Program ERP ma na celu usprawnienie komunikacji między poszczególnymi działami w firmie. Dlatego też, dzieli się on na poszczególne moduły, wyposażone w określone funkcje, których potrzebują konkretnie pracownicy. Jednym z modułów dotyczących produkcji może być właśnie system MES. Łatwe przekazywanie raportów dotyczących produkcji do odpowiedzialnych za to działów, znacznie wpływa na znalezienie przyczyny i poprawę jakości wykonywanych prac.

Redakcja PKWSA